• תפריט
המזרח התיכון

ירדן: אנו יכולים להתחרות במוצרי ים המלח הישראלים

לטענת יו"ר אגודת יצרני מוצרי ים המלח בירדן, יתרונות הירדנים הם העלויות הנמוכות ומלאי חומרי הגלם הגדול. לדבריו, חברות מישראל אף מייבאות חומרי גלם מירדן לצורך תעשיית מוצרי ים המלח

דורון פסקין 14:5528.03.10

מזה תקופה ארוכה משתעשעים בירדן עם הרעיון כי יוכלו לפתח את תעשיית מוצרי ים המלח שלה. התעשיינים בירדן הבינו כי הפוטנציאל של המוצרים ברחבי העולם גדול וזאת בהתאם להצלחת החברות הישראליות בתחום. ברם, בירדן תעשייה זו שולית למדי.

ד"ר אוסמה קטישאת, יו"ר אגודת יצרני מוצרי ים המלח, הצהיר היום (א') כי היצרנים המקומיים יכולים להתחרות בצורה טובה עם היצרנים מישראל. לטענתו,
היתרונות הגדולים בצד הירדני הם העלויות הנמוכות ומלאי חומרי הגלם הגדול. לפי קטישאת, חברות מישראל אף מייבאות חומרי גלם מירדן לצורך תעשיית מוצרי ים המלח.

 

עם זאת, המכשול העיקרי להתרחבות התעשייה הזו בירדן נעוץ בסבך הביורוקראטי אותו מציבות הרשויות בממלכה בטרם ניתן האישור לייצוא חומרי הגלם מים המלח. בירדן יש חברה אחת - חברת נמירה" שהיא בעלת זיכיון להפקת חומרי גלם מאזור ים מלח. זוהי חברת בת של חברת האשלג הירדנית.

 

קטישאת מסר כי נכון להיום היקף המכירות של מוצרי ים המלח הוא זעום. הייצוא בשנה שעברה לשוקי חו"ל הסתכם בכ-20 מיליון דולר בלבד, ועוד 10 מיליון דולר הושגו ממכירות בשוק ללקוחות מקומיים ולתיירים.

 

יו"ר אגודת היצרנים בירדן הוסיף עוד כי רק פעולה משולבת של הרשויות תוכל לתת לתעשיית ים המלח המקומית סיכוי. הוא קרא להגברת ההשקעות בחברות העוסקות בייצור מוצרים מים המלח ולהקמת גוף מיוחד שייפקח על איכות המוצרים המופקים בירדן.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

17תגובות
בטל שלח
 • הירדנים עדיפים עלינו בגלל הביורוקרטיה שהצליחו להפחית. ראו את עקבה פורחת עם השלמת הפרוייקטים שבביצוע, אעדיף לבלות שם ולא באילת
  raffi, (29.03.10)
 • קטנצ'יק,תעביר את ירדן לפלשטינים ותיפתור את הבעיה שלהם,שלנו ושל העולם הערבי. אתם הירדנים יודעים יותר מכל האחרים,ששטחי יהודה ושומרון ניכבשו על ידכם מאיתנו היהודים במלחמת 1948 ,טענותיכם החוזרות ונישנות שאנו כבשנו מיכם את השטחים הינה שקר ניתעב,אתם היצלחתם להחזיק בשטחי יהודה ושומרון 19 שנים עד לאותו יום גורלי בו - ה ח ז ר נ ו למדינתינו את שאתם לקחתם מאיתנו,הלם כן ?תינהג ביושר ותעביר את השלטון לפלשטינאים ובזה ייתם הסיכסוך רב השנים באיזור ,להזכירך,בעת החלוקה של האיזור,עבר הירדן יועד ע"י האנגלים ל- פלשטינאים !!
  ש.ס., (28.03.10)
 • קחו את ה- 50 מיליון קוב מים השנתיים שלכם מים המלח במקום מהכנרת. הולך? (ל"ת)
  רשות המים, (28.03.10)
 • מה אתם מתלהמים ? לנו (המדינה) מותר לשחוט את ים המלח ולהם לא ? מדנה אחרת הייתה כבר בעימות איתנו בגלל שרוקנו והפכנו את ים המלח למכרה הזהב של האחים עופר. ועכשיו יהיו לנו בולענים וכו'
  מה קרה למה ההתלהמות מה אסור לירדנים גם לנצל את המשאבים בצד שלהם ?
  מוריס, (28.03.10)
לכל התגובות