• תפריט
חדשות נדל"ן

גבעתיים: יוקפא הוצאת היתרים ותמ"א 38 ופינוי-בינוי בעקבות הכנת תוכנית שימור לעיר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה פרסמה הודעה על הכנת תוכנית שימור מבנים בין השאר במתחמים של שיכונים היסטוריים כמו מתחם לביא, שיכון קופת חולים ושיכוני המורה

אמיתי גזית 16:4629.12.16
קיפאון וחוסר יכולת להוציא היתרים לתמ"א 38 או פינוי-בינוי, נגזרו בשבוע שעבר על עשרות בניינים ובהם מאות דירות בגבעתיים. הסיבה: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז תל אביב, פרסמה הודעה על הכנת תוכנית שימור מבנים לגבעתיים. ההודעה כוללת רשימה מפורטת של נכסים שבתקופת ההכרזה לא יתאפשר להם הוצאת היתר לתמ"א 38 או הריסה.

 

"מדובר בהכרזה על פי סעיפים 77, 78 בחוק התכנון והבנייה", מסביר עו"ד צבי שוב מומחה לנדל"ן ותכנון ובנייה. "ההכרזה היא שלב ראשון לפני הפקדה של תוכנית שימור. עושים זאת כאשר התוכנית עוד לא מוכנה, מבקשים לקבע עובדות בשטח ולמנוע שינוי בבניינים מסוימים". 

פרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים פרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים צילום: אוראל כהן

 

על פי ההודעה תקופת ההכרזה היא לשנה, אך שוב מזכיר כי עריית תל אביב הצליחה לגרור הכרזה דומה במשך 15 שנים שבמהלכן כ-1,000 נכסים הוקפאו. על פי שוב בעלי הנכסים בגבעתיים נפגעים לא רק בגלל הקיפאון שנגזר עליהם, אלא גם בגלל שבתקופת ההכרזה הם לא יוכלו לתבוע פיצויים מהוועדה המקומית בעקבות אובדן של זכויות בנייה פוטנציאליות. תביעה כזו אפשר להגיש רק לאחר שתוכנית השימור תקבל תוקף סופי, ונראה שאנו עוד רחוקים מכך.

 

בנייני המגורים שמיועדים לשימור הם במתחמים של שיכונים היסטוריים דוגמת 'מתחם לביא' שבו 3 בניינים (מעונות פועלים שהם מובלעת קטנה של גבעתיים בשולי רמת יצחק דרומית לרמת גן), שיכון קופת חולים שבו 8 בניינים ברחוב גונן ושפירא ישראל, ו-14 בניינים בשיכוני המורה ברחובות מהרשק, הנדיב, ודוד ילין. בנוסף יש כמה בניינים בשכונת גבעת רמב"ם.

 

ברשימת הנכסים המיועדים לשימור יש גם מבנים ציבוריים רבים כמו מגדל המים בשכונת בורוכוב, בית ספר בורוכוב, סניף הנוער העובד והלומד, ובית העירייה ברחוב שינקין.

 

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: ״חשוב להדגיש שכלל לא מדובר על הקפאת תמ"א ופינוי בינוי בעיר. מדובר על תוכנית שימור של מבני הציבור ההיסטוריים של העיר ושל מספר מבנים בשכונות מיוחדות כגון קרית המורה ושיכון קופת חולים שאותם בלבד העירייה מעונינת לשמר. בכל שאר העיר, כל נושא התמ"א ממשיך להתנהל ולהתקדם כרגיל״.

  

14תגובות
בטל שלח
 • אין מה לשמר! הייתי בחלק המתחמים הללו. אני ממש חושב שאין מה לשמר שם! הבניינים הישנים היו מאז ומתמיד מכוערים להפליא.על אחת כמה וכמה עכשיו כשהם ישנים ומתפוררים... וגם אין בהם שום דבר מיוחד חוץ מהמזכרת של השיכון הסוציאליסטי הכאילו מתקדם שמצטיין בכיעורו! וזה דרך אגב לא רק בארץ! אבל הרי כל מי שחי פעם בשיכון במדינת ישראל יודע בדיוק על מה אני מדבר...
  לדעתי זה יהיה פשוט טמטום לשמר אותם! צריך פשוט להרוס אותם ולבנות בניינים חדשים! וכל מבנה חדש יהיה יותר יפה מהם!
  דן, (04.01.17)
 • הונאה שקופה --הסבר קרית המורה בנויה על אדמת מינהל שחוזרת לבעליה עוד 35 שנה . אז יהרסו ויבנו כרצונם בלי לתת אגורה למתגוררים במקום
  מוריצי שכטר, (01.01.17)
 • למה אין מחיר למשתכן בגבעתיים? שיעשו פינוי בינוי ! מה יעזור לאותם אנשים שגרים שם אם הילדים שלהם יצטרכו לגור בחריש ?! מחירי הדירות במרכז הארץ הם בעיה של כולם ולא רק של הזוגות הצעירים
  רונן, (01.01.17)
 • טריק ידוע במקום לאשר תוכניות תמ"א מכריזים על השכונה לשימור ומשמרים את העוני והעליבות
  עצלני העיר, (01.01.17)
לכל התגובות