• תפריט
נדל"ן

חוק הקרקעות עבר בכנסת: שטח שהופקע לפני 1985 יישאר בבעלות המדינה

לבעלי הקרקע המקוריים לא תהיה כל זכות לתבוע את השטח בחזרה, גם אם לא נעשה בו שימוש.

דותן לוי 17:0309.02.10

עכשיו זה רשמי. שטח שהופקע על ידי המדינה לפני שנת 1985 יישאר בחזקתה, ולבעלי הקרקע המקוריים לא תהיה כל זכות לתבוע אותו בחזרה גם אם לא נעשה בו שימוש. ההחלטה עברה אתמול (ב') בקריאה שנייה ושלישית בכנסת במסגרת תיקון לחוק הקרקעות שיזמה המדינה.

אחד הסעיפים המרכזיים בתיקון קובע, כי הפקעה עתידית של קרקע על ידי המדינה שהשימוש בה הסתיים, לא תוכל לעבור שינוי ייעוד למגורים על ידי

המדינה באופן אוטומטי אלא תצריך הפקעה מחודשת של השטח. כלומר בעלי הקרקע מהם היא הופקעה  במקור, יהיו זכאים לרכישתה בעבור מחצית מהיטל ההשבחה. סעיף זה מאזן במעט את ההחלטה להחיל את ההתיישנות על תקופה של 25 שנה.

 

לדברי עו"ד יורם חגבי חגי, ששימש כנציג ועדת הקנין של לשכת עורכי הדין בדיוני ועדת הכספים בנוגע לחוק, זהו "יום אבל" לבעלי מקרקעין היסטוריים שהופקעו מהם מקרקעין עד לשנת 1985. במקרה זה הוא אומר, המחוקק פעל בניגוד לתקדימי העבר שקבעו כי הזיקה של בעל קרקע היסטורי נשמרת לאורך השנים למרות ההפקעה.

 

מבדיקה שערך עו"ד חגבי חגי, מירב ההפקעות נעשו בטרם שנת 1985, ובשל כך האוצר, מנהל מקרקעי ישראל ומע"צ יהנו מחוק הפוטר אותם מלהשיב מקרקעין לבעלים היסטוריים, על אף שלעיתים רשויות המדינה לא עשו כל שימוש בקרקע המופקעת. עם זאת, החוק יסייע לבעלי קרקעות, שאדמותיהם הופקעו מהם משנת 1985 ואילך וכן לבעלי קרקעות שיופקעו מהם בעתיד.

 

15תגובות
בטל שלח
 • סיפור מהחיים - כך גונבים את רכושנו לפני 26 שנים החליטה עירית ראשון שחלק מהקרקע החקלאית שלנו "דרושה לה בדחיפות להקמת בית ספר".
  היום - אין בית ספר, יש מגרש חניה בילתי חוקי של העיריה והיא רוצה להקים מגרש החלקה לגלגיליות, מבלי לשנות את היעוד.
  אני קצרה כבר ב- 100,000 ש"ח, באמצע מאבק משפטי לקבל את הקרקע חזרה - ולא רואים את הסוף.
  במדינה שחוקיה נועדו לשרת את הרשויות ולא את האזרחים, ככה אנו נראים!
  חנה, (28.11.12)
 • אל תפערו פה קומו ועשו מעשה קומו כתבו לכל חברי הכנסת הנכבדים שאין להם מושג עד כמה החוק הזה לא יכול להתקיים במדינת חוק כאשר מי ששרטו לו את הרכב זכאי לפיצויים מפליגים ואילו זה ש"גנבו" לו את כבשת הרש ויש רבים שזה כל רכושם יעמוד מנגד ולא יוכל אפילו לתבוע עלבונו שלא לדבר על רכושו
  דליה
  דליה שחף, (21.08.10)
 • משטר אפל של קומוניסטים ממשלה של עצמה
  נעם, (11.02.10)
 • חייבים לפעול מה הטעם בכתיבת טוקבקים מתבכיינים, אני קורא להקמת מרי אזרחי נגד חוק זה, ולאי תשלום מס הכנסה ע"י בעלי הקרקעות הנגזלים, כי אם לא נעזור לעצמנו - סתם נהיה כאותו הילד המתבכיין "עשו לי" "לקחו לי" . מעניין אם חוק זה יעמוד במבחן בג"ץ, מזמין את מי שנפגע לפרסם את שמו, כדי שנוכל להגיש עתירה קולקטיבית..
  הנגזל, (11.02.10)
לכל התגובות