• תפריט
נדל"ן

האוצר: שליש מהדירות שנרכשו ברבעון השני - לצורכי השקעה

כך עולה מדו"ח שפרסם היום מינהל הכנסות המדינה; ב-2002 עמד שיעור הדירות להשקעה על 22%

אורי חודי 14:0727.10.09

ברבעון השני של 2009 היוו הדירות הנרכשות להשקעה כשליש מסך הדירות שנרכשו. בכך הגיע משקל הדירות לשיעור שיא לאחר עליה מתמדת מאז שנת 2002, אז עמד שיעורן על כ-22% בלבד. כך עולה מדו"ח שפרסם היום מינהל הכנסות המדינה.

על פי האוצר, הסיבות העיקריות לגידול החד במספר הדירות שנרכשות להשקעה הן הרפורמה במס שהתקבלה ב-2003 והמשבר העולמי שפרץ בשלהי 2007 והביא

להסטת כספים משוק ההון לענף הנדל"ן.

 

לפי הדו"ח, ב-2008 חלה תפנית במפת ההשקעות - הדומיננטיות עברה מאזור תל אביב והמרכז לבאר שבע וחיפה. הגידול החד ברכישת דירות להשקעה באזור באר שבע בשנים 2009-2008 מוסבר במידה רבה על ידי שינוי טעמים של משקיעים מאזור תל אביב והמרכז. כך, בעוד שבשנת 2007 היוו משקיעים אלו רק כ-18% מכלל רוכשי הדירות להשקעה באזור באר שבע, הגיע משקלם לשיעור שיא של כ-30% במחצית הראשונה של 2009.

 

אזור חיפה הצליח אף הוא למשוך משקיעים מתל אביב והמרכז, אלא שבניגוד לבאר שבע, היו אלו התושבים המקומיים (מחיפה והצפון) אשר הובילו את הגידול בהשקעות באזור זה. משקל המשקיעים מתל אביב והמרכז בחיפה אמנם הכפיל עצמו בשנים 2009-2007, אך עדיין נמוך משמעותית (13.6%) בהשוואה לאזור באר שבע. המשמעות היא כי הפוטנציאל למימוש מהיר של הנכסים גבוה יותר בבאר שבע בהשוואה לחיפה. 

 

הדו"ח מתייחס גם לפרופיל המשקיעים, וקובע כי הגיל הממוצע והחציוני שלהם עומד על 48 שנה. רבע מהמשקיעים הם בני 57 ומעלה וכ-12% מהמשקיעים הם פנסיונרים. משקל מנהלי החברות בקרב ציבור המשקיעים כפול ממשקלם באוכלוסייה. קצב הגידול במחירי הדירות שרכשו מנהלי חברות היה גבוה משמעותית מעליית שכרם, כאשר ההון העצמי הגבוה "פיצה" על פער זה. מנגד, מחירי הדירות שנרכשו להשקעה על ידי השכירים והעצמאים עלו בקצב נמוך מעליית שכרם. לפיכך, משקיעים אלו לא נזקקו למינוף גבוה יותר מאשר בעבר למימון הרכישה.

 

23תגובות
בטל שלח
 • כל עוד לא יבוטל הפטור ממס שבח לדירה שניה ושלישית בלחץ אינטרסנטים,זו התמונה. (ל"ת)
  מאפיו, (28.10.09)
 • בלה בלה - הנה האמת כולה: הפסקתי להתייחס לכל הפרסומים על המכירות הנפלאות במחירים הנפלאים מבינתי. הלא כשמשהו לא מתיישב עם ההגיון - אולי זה באמת לא הגיוני. מציע לכולם לא להתרגש מפרסומי גינדי ומהעתונות בכלל- לא מאמין למילה היוצאת מפיהם (אגב, אסור להם עדיין בכלל למכור). האם הקוראים הנכבדים באמת מאמינים שלאורך זמן מחירי דירות לא ישקפו את יכולתו הכלכלית של הציבור? האם אנו חיים במדינה שהשכר הממוצע בה הוא 20 אלף ש"ח לחודש ומעלה? מכיוון שהשכר הממוצע הוא 8000 ש"ח לערך הרי שהמחירים בין גדרה לחדרה (ממוצע כ 1.3 מיליון ל 100 ממ"ר) יצאו מכלל פרופורציה - או במילים אחרות בועה. הנה האמת - ממשלה כושלת שלא עושה את הצעדים המתבקשים: ראשית - הפשרת קרקעות במחירים "נורמליים" תוך הוצאת התחייבות מהיזם על מחיר סופי לצרכן, שנית - הפסקת היתרון בנושא מיסוי לרוכשי דירות להשקעה. היתרון הזה לא הוגן ולא רצוי. הוא דוחף את המחירים למעלה ומונע מאותם אנשים שצריכים דירה ראשונה אפשרות לרכוש אותה. ביטול הפטור ממיסים לא ייקר את מחירי הדירות אלא יוזיל את המחירים שכן חלקן יזרקו לשוק למכירה. שלישית - הורדת מיסים על נדל"ן. כמינימום הורדת מע"מ ומס רכישה על דירה ראשונה/יחידה. זה כל כך קל לתקן עיוות אם הממשלה רוצה. הבעיה שמנהיגי ישראל גרים באקירוב, קיסריה ודומיהן ועסוקים בלהישרד ובנהנתנות. הטמבלים האמיתיים זה הציבור שממשיך להצביע באותו כיוון כ 40 שנה והמלים "איום אירני" מהלך עליו אימים. אז בבקשה - פחות שני מטוסי קרב, פחות תקציב בטחון בומבסטי עם משלחות רכש מנופחות , הוצאת אנשי קבע לפנסיה בגילאים מאוחרים יותר מהנהוג כיום ויש אפשרות מיידית להוזיל נדל"ן ואולי אפילו לייצר תשתיות יותר טובות שיביאו את לב המדינה יותר קרוב למדינה מתוקנת. זה בידינו - ניפגש בבחירות.
  אבנר, (28.10.09)
 • אני לא מבין את העליה אזורי כביש 6 המרוחקים מעל שעה שעתיים מהמרכז השוק התנפח עד לאבסורד דירות בישובים ללא תשתיות ראויות וביוב בבורות ניכוז הגיעו למחירים שבערי המרכז המחיר משתווה להם ! 1,500,000-1,800,000 שטחים לבניה בישובים הללו הגיעו לשחקים 600,000-800,000 מה כביש 6 זה שביל שמגיעם איתו למרכז , הרי מדובר בכביש אגרה של מאות שקלים בחודש , בלאי של הרכב , שעות של נסיעה למרכז לפחות שעה וחצי ומעלה ,איזה איכות חיים ונעליים יש בישובים הללו שאתה יוצא ב 5:00 בבוקר וחוזר ב 21:00 בערב , חורים עזובים שמשהוא ניפח את מחירי הנדלן שם תחשבו על זה ....... מקומות שאין בהם עבודה שאתה חייב 2 כלי רכב לצאת לסופר צריך לנסוע לעיר ..... וכו'
  לא מבין את הנוהרים לעגל הנדל"ן, (28.10.09)
 • כל עוד פטור ממס שבח נדחה ונדחה ע"י בעלי עניין,ספסרי נדל"ן ישקיעו וימכרו בפטור אחת ל-4 שנים (ל"ת)
  אליהו, (28.10.09)
לכל התגובות