• תפריט
נדל"ן

בנק הפועלים: הרעה משמעותית במצבם של רוכשי הדירות ביוני

מדד משכן למצב רוכשי הדירות ירד ב-5% ביוני - הירידה החודשית החדה ביותר זה 10 שנים

כתב כלכליסט 11:0122.07.09

מדד משכן למצב רוכשי הדירות ירד ב-5% ביוני, לרמה של 146.4 נקודות. זו הירידה החודשית החדה ביותר במדד, שמפרסם בנק הפועלים, זה 10 שנים.

ההרעה המשמעותית במצב הרוכשים נבעה מהמשך התייקרות הדירות, מגידול נוסף בשיעור אבטלה ומעליית הריבית על המשכנתאות. מדד משכן ליוני נמוך ב-13.7% לעומת יוני אשתקד - הירידה שנתית החדה ביותר מאז החלה המדידה בשנת 1996.

 

בבנק הפועלים מציינים כי מחירי הדירות עלו בחודש האחרון ב-1.3%, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים בשיעור חד של 12.6%. עלייה זו בולטת לנוכח משבר הנדל"ן הפוקד את המדינות המפותחות בעת הזו.

 

להערכת כלכלני הפועלים, הריבית הנמוכה ומלאי הדירות המצומצם היו הגורמים שתמכו בעליית מחירי הדירות בשנה האחרונה - על אף המיתון במשק, התגברות

האבטלה והפגיעה בשכר; עליית הריבית על הלוואות המשכנתא היתה הגורם העיקרי לירידת המדד החודש.

 

לפי בנק ישראל, הריבית הממוצעת על הלוואות לדיור ל-17-20 שנה (ריבית קבועה צמודת מדד) עלתה מ-3.79% בחודש הקודם ל-4.26%, לאחר חמישה חודשים רצופים של ירידות. גם העלייה באבטלה במאי פעלה להורדת המדד. מנגד נרשמה עלייה של 0.5% בשכר הממוצע במשק, דבר שמיתן במעט את הירידה במדד משכן.

 

16תגובות
בטל שלח
 • כחלון! אוהבים אותך! צא לדרך! (ל"ת)
  שי, (16.04.15)
 • משעשע אותי לקרוא את התגובות של הבכיינים כאן כל אלה ש"מחכים" ל"ירידת מחירים" ו"התפוצצות בועה"... על מה אתם מדברים?! בתקשורת מדברים בימים האחרונים על כך שהמיתון מאחורינו מה שיוביל לעליית מחירים משמעותית בקרוב בכל הענפים ובענף הנדל"ן בפרט.

  האמת - לפי דעתי כל התגובות כאן הן של בן אדם אחד אומלל שהדירה שרצה לקנות אבל "המתין להתפוצצות בועה" עלתה ב- 10 אחוז וממשיכה לעלות, ,בן אדם נטול השכלה שלא מבין איך שוק הנדל"ן פועל, הנדל"ן לא מושפע מהמצב במשק באופן ישיר - זהו שוק עצמאי נפרד, כשיש מיתון בונים פחות ולכן המחירים עולים, כשיוצאים מהמיתון הקבלנים מנצלים את העובדה ומעלים מחירים - מה המסקנה?? תמיד המחירים יעלו!!

  למזלי אני לא הקשבתי לכל ההזויים הטמבלים האלה ורכשתי דירה לפני שנה במיליון ש"ח, היום הדירה כבר שווה מיליון ומאה אלף.

  בהצלחה לכולם, גם למסכנים שמבלבלים את המוח ו"ממתינים" לשווא.
  ריאלי, (27.07.09)
 • משכנתאות לפי נתונים רישמיים לשנת 2007 כ 85% מקוני הדירות לוקחים משכנתא
  75% לקחו עד 3000 ש"ח החזר חודשי
  איך זה מתיישב עם מחירים הזויים של מעל מיליון ש"ח לדירה רעועה?

  סמי, (24.07.09)
 • לוקחים בריבית פריים וחושבים למחזר שהריבית תייה גבוהה?! מלכודת!!!!! כולם חושבים לקחת משכנתא בריבית פריים שהיא כיום נמוכה מאד, כמעט אפסית, אך מתכוונים למחזר -> לעבור לקבועה וזאת כאשר הריבית תעלה. שימו לב!! זו מלכודת!!!
  לידעתכם, משנת 2000 ריבית הפריים הממוצעת היא כ 7.5% (כולל השנה ).
  כאשר הריבית תעלה, ותעברו לריבית קבועה, תשלמו ריבית של כ 6% בערך ++ תוספת מדד! שזה בערך 3% ואם תיה אינפלציה אז בכלל תשלמו 6+5 אחוז בערך!! האם אתם לקחתם את זה בחשבון??

  אם כן תשלחו לי הסבר למייל
  רוני, (23.07.09)
לכל התגובות