• תפריט
נדל"ן

"יש ירידה ברכישת דירות בשל החששות מהמשבר"

מנכ"לית אנגלו־סכסון, עדינה חכם, טוענת כי חלק מהמתעניינים ברכישת דירה מחכים לסיום המשבר. פעילים אחרים בשוק הנדל"ן מספרים כי המשבר פוגע בהתעניינות של רוכשי דירות יוקרה

שי פאוזנר, אורי חודי ודותן לוי 07:0412.10.08

בשוק הנדל"ן מתחילים להרגיש את החשש של הרוכשים הפוטנציאליים של דירות חדשות. עם זאת עדינה חכם, מנכ"לית רשת התיווך אנגלו־סכסון, סבורה כי למשבר בשוק ההון לא עתידה להיות השפעה על מספר העסקאות שצפויות בעתיד הקרוב: "כרגע מורגשת האטה, שנובעת מהחגים, ויש ירידה במספר העסקאות, דבר שנובע מהחששות הכלליים בשוק ההון. אנשים יושבים כרגע על הגדר ומחכים לראות לאן פני השוק. אני צופה שהשוק יתאזן, אנשים יירגעו והמסחר בשוק הנדל"ן ימשיך להתקיים. הציבור יפנים שהתגובה של שוק ההון יותר פסיכולוגית מאשר עניינית", אומרת חכם.

למרות השמועות על מצבה של אפריקה ישראל וצניחת המניה שלה בימים האחרונים, דוברי החברה הגיבו אתמול ואמרו כי "אין כל ביטולים והעסקים מתנהלים כרגיל".

 

עדינה חכם עדינה חכם
"לא ציפינו לשגשוג"

עמיר שאלתיאל, מנכ"ל חברת שיווק הנדל"ן אלדר, אומר גם הוא כי תקופת החגים היא לא הזמן המתאים לבדוק אם נרשמה ירידה בהיקף העסקאות: "מראש לא ציפינו לשגשוג בתקופה זו של השנה. ברמה הטכנית אין כמעט ימי עבודה, עורכי הדין כמעט לא עובדים וקשה יותר לסגור עסקאות". לדבריו, נוכל לקבל מושג על ממדי המיתון, אם בכלל קיים מיתון, רק בחודשים נובמבר־דצמבר. "כרגע אנחנו לא רואים תופעה של ביטול עסקאות קיימות, ויש תנועה באתרים. הדבר היחיד שהשתנה הוא שהלקוחות מרבים לשאול שאלות", הוא מדווח.

 

 

דרור תורן, סמנכ"ל השיווק של חברת אמריקה ישראל, אומר שמדובר בחודש ספטמבר ממוצע לחלוטין ושעדיין לא מרגישים כל ירידה בעסקאות. "אם לא הייתי רואה חדשות והייתי נסמך רק על המכירות שלנו, לא הייתי יודע שיש מיתון או משבר", הוא מספר. לדבריו, אמריקה ישראל פונה לבני המעמד הבינוני, ומחירי הדירות שהיא מוכרת נעים בין מיליון ל־2 מיליון שקל והדירות מיועדות למגורים. שוק זה, הוא מציין, בניגוד לשוק דירות היוקרה, עדיין לא נפגע. עם זאת, תורן מעריך כי אם יימשכו השמועות והפחדים, הנבואה עלולה להגשים את עצמה וייתכן שנראה ירידה במכירות כבר בתקופה הקרובה.

 

"לא פגיעה מהותית"

אורי בכור, מנהל המכירות של חברת א.דורי, מסכים כי מדובר בתקופה מעורפלת. הוא מדווח כי קצב המכירות ירד מעט אך אומר שהמאסה העיקרית של המכירות עדיין נשמרת ושהחברה לא הורידה מחירים כדי להמשיך ולמכור. בכור מוסיף: "האנשים שחיפשו דירות להשקעה ממעטים להגיע, אבל במספרים מדובר בשתיים־שלוש עסקאות בחודש". עם זאת, הוא מודה כי פחות מגיעים למשרדי המכירות. "אין מתעניינים כמו בעבר, אבל דירות בניגוד למניות הן צורך אמיתי ולכן אין זו פגיעה מהותית".

 

יוסי גורדון יוסי גורדון

מנכ"ל התאחדות קבלנים, יוסי גורדון, מגיב על השמועות וההצהרות של פעילים בשוק הבנייה למגורים, שלפיהן כבר מורגשת עלייה במספר ביטולי העסקאות. "אני חייב לומר שאצלנו, לעומת שוק ההון, המצב דווקא נראה עכשיו טוב יותר. אנשים מוציאים את הכסף מהקרנות ומהבורסה ומשתמשים בו לקנות דירות. בשבועיים האחרונים קיבלנו דיווחים מקבלנים על עסקאות רבות יותר. ההסבר לכך הוא שאנשים מרגישים היום שדירה היא השקעה בטוחה", אומר גורדון. לחוששים ממיתון בענף הוא אומר: "היום בזכות חוק המכר אין חשש לרוכשי הדירות. באזורי הביקוש אנחנו בפירוש רואים גידול במכירות, שנובע מיציאה של הרוכשים מהשקעות אחרות".

 

למרות זאת הוא אומר כי התחום היחיד שבו מרגישים שינוי הוא תחום דירות היוקרה: "גם בו לא מדובר בביטולים אלא בהמתנה של הרוכשים לראות מה יקרה בשוק". על שוק דירות היד השנייה אומר גורדון כי על פי הנתונים של ההתאחדות, פחות אנשים קונים עכשיו דירות כדי לשפר את תנאי המגורים, אך קיימת עלייה בקנייה של דירות להשקעה".

 

עלייה בשיפוצים

מי שכן צופה שינוי בהיקף עבודתו עקב המשבר הם דווקא השיפוצניקים. בהתאחדות קבלני השיפוצים צופים עלייה של 15% בשיפוצי דירות בתקופה הקרובה. "הצפי להאטה בהתחלות בנייה של דירות חדשות והצפי לירידה דרסטית במכירת דירות בשוק המקומי עשויים להביא לפריחה בשוק שיפוצי הדירות", טען ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים. לפי בדיקת ההתאחדות, 120 אלף בתי אב בשנה משפצים את ביתם בישראל.

 

לדעת השיפוצניקים, נתון זה עשוי לגדול בשנת מיתון ומשבר להיקף של כ־138 אלף בתי אב. סיב מוסיף: "קניית דירה כרוכה בהרבה הוצאות חיצוניות המושקעות מסביב לעסקת הרכישת עצמה - כמו שכר טרחה לעורך הדין, מס קנייה, שמאות ועוד. כמו כן, שנת מיתון, משבר ואי־ודאות כלכלית גורמים להאטה בקניית דירות ולהתמקדות בשיפור המבנה הקיים. אמנם בתקופה הנוכחית המצב בשוק השיפוצים עגום ואנשים מבצעים רק תיקונים הכרחיים ודוחים או מבטלים שיפוצי בתים עקב האי־ודאות הכלכלית - אבל בטווח הרחוק יותר אין ספק שענף השיפוצים ישרוד את המשבר ואף יתחזק". 

53תגובות
בטל שלח
 • הנדל"ן בישראל חי באשליה .. תוך שלושה חודשים משבר הנדל"ן בעולם לא יפסח את ישראל בענק .בנתיים האשליות חוגגות.
  יהודה, (16.10.08)
 • ליאור(40),אתה יכול לקנות בת"א ב 750 אלף אתה יכול לקנות היום דירת 3 חדרים ישנה בנווה שרת, שזו השכונה הצפונית הכי זולה - נכון, וגם הכי פחות טובה, אבל עדיין ת"א, ותוך דקות נסיעה ספורות אתה באבן גבירול, ליד העיריה.
  ככה שמי שביקש ממך 750 אלף על דירת 3 חדרים ישנה בחולון כנראה מנותק מהמציאות.

  ב 750 אלף אתה יכול לקנות דירת 4 חדרים בדרום ת"א.
  ישראלי, (16.10.08)
 • 50, זה לא הדרך מה שאתה מציע! זה לא עבד בעבר ולא יעבוד בעתיד! 50 נכבד, איני מקבל את הטענה שלך שניפוח מחירים במרכז היא דרך יעילה לפזר את האוכלוסיה, אתה רואה שזה לא עובד?
  למרות היוקר ודוחק במרקז הפרפריה מתדללת.
  בחיפה, העיר הגדולה בצפון הגירה שלילית כבר עשור, גם י-ם וב.שבע מייצאים אוכלוסיה.
  מי שעוזבים בראש ובראשונה צעירים משכילים ו"איכותים".
  למה זה קורה?
  כי בפריפריה:
  אין תעסוקה למשכילים עם תנאים זהים למרכז.
  אין חינוך איכותי לנוער.
  אין מקומות בילוי ראוים.
  אין אפשרויות קידום.
  אין נתיבי גישה מהירים למרכז (מי רוצה לסרוף 5 שעות בדרך כל יום במקום להעביר אותם עם המשפחה)
  בעיות עוני, פשיעה חריפות פי כמה וכמה ממרכז המבוסס ומשגשג.
  ומה שהכי חשוב, בניגוד לאותה קנדה, אין בפריפריה בטחון אישי ולאומי.
  שדרות מופגזת 8 שנים ולא מזיז לממשלה בכלל. ילדים גדלים במקלטים, הפכן לפליטים במדינה שלהם. אשקלון בתור.
  בדוים הפכו חיים דרום למערב פרוע, מקרא של שי דרומי זה רק רמז למה שקורא באמת.
  תשעל תושבי עומר, להבים המבוססים על השכנות ו"דו-קיום".
  בצפון המצב עוד יותר גרוע, עכו זה גם רק רמז למצב האמיתי.
  בגליל יש רוב ערבי, נסיעה בכביש הפכה להימור בגלל הנוער שלהם שמשתולל באוטו. האכלוסיה הזאת חודרת כבר לערים נצרת עלית, כרמיאל ויש מצב שערים האלה יהפכו ל"מעורבות" תוך עשור.
  כבר לא מדובר בגבול לבנון לאור "הישגים" שלנו במלחמה האחרונה ועוד מדברים על "שלום עם סוריה" ונסיגה מגולן שעלול ליצור רצף ערבי במרחב ואינטיפדה של ערבי ישראל שעליה מדברים כבר היום תהפוך לעובדה.
  לך תמצא הדיוט שמוכן לקום וללכת למקומות האלה שמדינת ישראל מפקירה.
  אידיולוגיה היום כבר לא משחקת תפקיד כי ראשי מדינה של היום הם במקום להיות דוגמה מתנהגים אחרת לחלוטין - מולטי-מיליונרים, נהנתנים שילדיהם יורדים לאמריקה.
  המדינה הצטמקה למדינת ת"א וכל מי שמחפש שקט ואיכות נשאר כאן.
  ל50, (15.10.08)
 • תשובה ל 49 - לא המצאתי את הנתונים - לקחתי אותם מאתר הלמ"ס! אני השתמשתי בנתון של "דירה הממוצעת" בכל איזור שהוא שקלול של מחיר הדירות הקטנות והזולות עם מחיר הדירות היקרות והמפוארות. להלן הקישור לאתר הלמ"ס - עמוד מחירי הדירות מפולחות לפי איזורים ולפי גודל. תבחן בעצמך.  הדוגמא שנתת לגבי קנדה היא מצויינת. אני מתייחס לכל הנתונים שרשמת כאמת לאמיתה, אבל זה מחזק את הטיעון שלי. קנדה זו ארץ רחבת ידיים ומאוכלסת בצורה מאד מאד לא צפופה. אין להם שום בעיה שכל התושבים יתרכזו בטורונטו ויתר המדינה תשאר שמורת טבע. למדינת ישראל יש אינטרס הפוך, לפזר את האוכלוסיה לנגב/גליל/ יהודה ושומרון ולכן שומרים על מחירי קרקע גבוהים במרכז.

  בענייני טעם וריח - אני לא יכול לדעת מה זה "דירה סבירה" ולמה אתה חושב שדווקא דירה בגודל 100 מ"ר + מעלית היא סבירה. דירות של 75 מ"ר לא טובות בעיניך? אי אפשר לעלות 3 קומות ברגל? כנראה הסטנדרטים שלי צנועים יותר משלך.

  למי שאין כסף כרגע למשהו יותר טוב, יכול להמתין לירידת מחירים (ובנתיים לשלם שכ"ד), או לגור אצל חמותו (עדיף לשלם שכ"ד...), או לרכוש נכס צנוע יותר ולהחליף בהמשך או לקנות דירה גדולה ומרווחת באיזור הדרום או הצפון.
  תושב, (15.10.08)
לכל התגובות