• תפריט
שוק ההון

"לא ציפינו להתחזקות הכל כך מהירה של השקל מול היורו והדולר"

הכלכלן הראשי של IBI: "אם המגמה תימשך - אנחנו נראה פגיעה הדרגתית בייצוא". מזרחי-טפחות: "ללא מעורבות נחרצת של בנק ישראל בתקופה הקרובה, סביר בהחלט כי מגמת התחזקות השקל תימשך"

עוזי בלומר ואמיר רוזנבאום 14:0501.03.17
 

"מה שבנק ישראל צריך לעשות זה לאותת למשקיעים שהוא לא הולך לעקוב אחרי העלאת הריבית בארה"ב", כך אומר היום (ד') רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI, בשיחה עם כלכליסט TV בהתייחסות להתרסקות של היורו והדולר מול השקל.

 

גוזלן מסביר כי הסיבה שהשקל כל כך חזק קשורה בעיקר לעובדה שהמטבע הישראלי מתנהג כבבואה של הכלכלה הישראלית. "מדובר בשילוב של ייצוא גבוה מייבוא במשך תקופה ארוכה והשקעות בסטראט-אפים עליהם אנחנו שומעים חדשות לבקרים".

 

 

 

גוזלן מצביע על סיבה נוספת להתחזקות השקל. "קרנות הפנסיה וחברות הביטוח אמנם מוציאים את הכסף שלהם לחו"ל אבל הם לא אוהבים את החשיפה שלהם למטבע - ולכן הם מחליפים את ההשקעה הזו לשקלים", אמר.

 

"מבחינת בנק ישראל", מוסיף גוזלן, "חייבים להבין שהוא לא יכול להשפיע על המגמה ארוכת הטווח של השקל. אם העניינים ימשיכו כך אנחנו נמשיך לראות פגיעה הדרגתית בייצוא. כדי שאנחנו הישראלים נרגיש נהנה מעוצמת התחזקות השקל - אנחנו צריכים לקנותל כמה שיותר מוצרים מחו"ל", אמר גוזלן והוסיף כי יש לא מעט מוצרים כמו מזון ורכבים שההוזלה לא הגיעה אלים וכאן הממשלה צריכה להתערב.

 

"ממכירות ספקולטיביות של גופים זרים"

מודי שפריר, אסטרטג ראשי בחטיבה הפיננסית בבנק מזרחי טפחות אומר שתחזקות השקל כנגד סל המטבעות המובילים בעולם אינה מפתיעה. "מצבה הטוב של הכלכלה המקומית, העודף הניכר בחשבון השוטף, הציפייה להתרחבות נוספת בעודף בחשבון השוטף בעוד כ-3 שנים על רקע פיתוח מאגר לווייתן, המשך מגמת ההשקעות הישירות של הגופים הזרים בישראל וגידורי המט"ח שמבצעים הגופים המוסדיים - תומכים בהתחזקות השקל".

 

"יחד עם זאת", הוא מציין, "לא ציפינו לכך שהשקל יתחזק כנגד הסל במהירות רבה כל כך עובדה התומכת בהורדת תחזית האינפלציה לחודש מרץ ולשנה הקרובה .סביר להניח כי עוצמת ומהירות התחזקות השקל כנגד סל המטבעות נובעת גם ממכירות ספקולטיביות של גופים זרים, המהמרים על כך שבנק ימתן במידה ניכרת את מעורבותו בשוק המט"ח. נציין כי ללא מעורבות נחרצת של בנק ישראל בתקופה הקרובה, סביר בהחלט כי מגמת התחזקות השקל תימשך". 

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג צילום: אוהד צויגנברג

 

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון

 

23תגובות
בטל שלח
 • זה פשוט הורדת מיסים והרחבת יעד הגרעון תוך הגדלת ההוצאה הממשלתית יחלישו את השקל פלאים.
  חובבן, (03.03.17)
 • רפי גוזלן שותף לספקולציה חה לה כול המשקיעים באיטק והספקולנים רוצים להרויח גם מהפרשי שער לכן.... בודקים מה השער בו בנק ישראל מתערב.. מה נותר לחדר פינפןנק עם בנק ישראל הימור מטחי בטוח מי משחם את המחיר האזרח הישראלי... התערבות במטח עי בנק ישראל פשט את הרגל... מס על רפי גוזלן וחבריו או רצועת ניוד
  מאיר פ, (02.03.17)
 • כולם רוצים לפחת ורק פלוג לא מבינה כלום.. הבעיה היא שיש לנו את פלוג שאמנם היא אשה אבל ממש לא מתאימה לתפקיד. היא מהנסחפים לא המובילים ומה שמעניין אותה כמו מנטרה שחוקה זה רק שהבנקים ירוויחו והרבה. היא קוראת לזה "יציבות פיננסית". בכל העולם משתדלים לפחת את המטבע ורק פה פלוג חושבת שזו גאווה לאומית..
  המבין, (01.03.17)
 • התחזקות השקל כנראה זו תופעה שמתרחשת בכלכלות מאוד חזקות. דבר דומה קרה בשווייץ החל מהתקופה של המשבר עם יוון. הבנק המרכזי בשווייץ התערב באופן מסיווי במשך שנה ע''מ להבטיח שער מינימום. כעבור שנה הוא הסוג מהתמיכה בשער. הפתרון הזמני שמצאו בשווייץ הוא ריבית שלילית על הפקדות.
  ח.ה., (01.03.17)
לכל התגובות