• תפריט
בארץ

לפני הפגרה: המפלגות הגדילו את המימון של עצמן ב-92 מיליון שקל

לפי הצעה שיזם ח"כ אורי מקלב, התקציב למימון מפלגות יעלה ב-20%, כך שהתקציב החודשי של ח"כ יגדל מ-69 אלף שקל ל-83 אלף שקל

שחר אילן 17:1620.03.17

חברי הכנסת החליטו במחטף של השבוע האחרון של כנס החורף להעלות את המימון שהם מקבלים ב-20% במסגרת תקציב מימון המפלגות. בחישוב לקדנציה של ארבע שנים, מדובר בגידול של 92 מיליון שקל - ממימון מפלגות של 462 מיליון שקל, למימון של 554 מיליון שקל.

את ההצעה הגיש לוועדת הכנסת ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, שטען שהיתה שחיקה במימון המפלגות בשיעור דומה של 20%. מקלב הגיש את ההצעה כהסתייגות לחוק "וי 15" שמגביל את המימון לפעילות עמותות בבחירות.

 

ההצעה צפויה לעבור עוד הערב (ב') במסגרת החוק במליאה בקריאה שנייה ושלישית. זאת, במסגרת מרתון אישור החוקים של סוף מושב החורף. העלאת הנושא כהסתייגות חסכה חלק גדול מההליכים של הגשת הצעת חוק, שהיו גורמים למבוכה גדולה לחברי הכנסת.

אורי מקלב אורי מקלב צילום: עומר מסינגר

 

על פי ההסתייגות, יחידת מימון המפלגות החודשית שמקבלים חברי הכנסת תגדל מ-69 אלף שקל ל-83 אלף שקל. לא רק המימון ל-120 חברי הכנסת יגדל - כל סיעה בכנסת מקבלת יחידת מימון סיעתית בגובה היחידה של חבר כנסת בודד. כיוון שבכנסת כ-20 סיעות (חלק מהרשימות לכנסת מורכבות מכמה סיעות), היא משלמת מדי חודש כ-140 יחידות מימון.

 

היועצת המשפטית של הוועדה הזכירה בדיון שמימון המפלגות נקבע על ידי ועדה ציבורית, בראשות השופטת בדימוס איילה פרוקצ'יה. בוועדה חברים גם פרופ' אסף מידני וחבר הכנסת לשעבר אהוד רצאבי. כל הגדלה של המימון מחייב את אישורה של הוועדה.

 

יו"ר הועדה יואב קיש מהליכוד אמר ששינוי חוק נמצא בסמכותה של הכנסת ולא של הוועדה הציבורית. בסופו של דבר אושרה ההצעה בוועדה פה אחד, אבל קיש הוסיף ליתר ביטחון הסתייגות שמאפשרת לבטל אותה. קיש מסביר ש"מקלב אמר שיש הסכמה בקואליציה. ככל הידוע לי זה נכון אבל אני ממתין לקבל החלטת ממשלה. אם אקבל - אסיר את ההסתייגות".

4תגובות
בטל שלח
 • שחיתות בחסות הדמוקרטיה במדינת היהודים משחקים בדמוקרטיה.
  המטרה לנצל את החוק כדי לגנוב לשחד בחסות האנרכיה.

  הדמוקרטיה בישראל נכשלה ופוגעת בתושבים
  . יש להחליף את צורת השלטון . ידיף שליט יחיד ונאור שיקדם את טובת הציבור ולא יהיה מחושק על ידי נבחרי הדמוקרטיה.

  אולי עוד מאה שנה לאחר חינוך מחדש של האוכלוסיה יהי מקום לשחק שוב בדמוקרטיה
  ואלי גם להצליח לרווחת התושבים
  יוחנן הקדוש, (21.03.17)
 • שוד לאור מפלגות... איפה האופוזיציה שהובטחה כלוחמת? סליחה גם הם נהנים מהביזה...
  ביריה, (21.03.17)
 • כך זה כשרוצים לצלחת... ברחוב אני רואה אנשים מבוגרים, אפילו צעירים שמחפשים בפחים שאריות של אוכל ודמעות חונקות לי את הגרון
  תתיעלו, אין לי בעיה
  אבל תפרישו חלק מהסכומים האלו לחברה שאתם מייצגים...
  יואב, (21.03.17)
 • המפלגות גנבו עוד 92 מיליון ש"ח המפלגות גנבו עוד 92 מיליון ש"ח ,העם הפרייר ימשיך לתמוך בהם, לניצולי השואה אין כסף וכו'
  ראובן, (20.03.17)