• תפריט
בלדד השוחי

למה מסוכן לערבב אלכוהול ואנטיביוטיקה?

האם מגע בין וויסקי ותרופות יוצר רעל מסוכן או אגדה אורבנית? השוחי משיב

בלדד השוחי 11:4204.08.11
למה מסוכן לערבב אלכוהול ואנטיביוטיקה?

  

שרגא היקר,

עצה לחיים ארוכים: אל תחפש ייעוץ רפואי בעיתון. בשביל זה יש אינטרנט. ומי בכלל אמר לך שזה מסוכן? אני משער שלא שמעת את זה מרופא. זה פשוט משהו שכולם יודעים. אז תדע. לא מומלץ לצרוך הרבה אלכוהול בזמן טיפול אנטיביוטי משום שלא מומלץ לצרוך הרבה אלכוהול באופן כללי, קל וחומר כשחולים. זה לא אומר שערבוב של אלכוהול ואנטיביוטיקה מסוכן לבריאות. החרדה הציבורית הזאת, כמו הרבה דברים שכולם "פשוט יודעים", היא פשוט אגדה אורבנית.

וכמו כל אגדה, גם לזו יש בסיס במציאות. אלכוהול, על כל השפעותיו המרנינות, משנה לנו את הכימיה של הגוף, וביתר שאת את הכימיה של הכבד. הכבד הוא לא רק האיבר הפנימי הגדול ביותר, הוא גם אחת המעבדות הכימיות המשוכללות והחשובות בגוף. הרבה מאד תהליכים כימיים מתרחשים רק בכבד, ואחד מהם – יש אומרים החשוב שבהם – הוא פירוק האלכוהול.

 

אם אתה לא בטוח שמותר לשתות אלכוהול עם התרופה שלך, עדיף לא לקחת סיכונים אם אתה לא בטוח שמותר לשתות אלכוהול עם התרופה שלך, עדיף לא לקחת סיכונים צילום: shutterstock

 

כשאתה שותה אלכוהול אתה מעסיק את הכבד, ואז יש לו פחות זמן וכח לדברים אחרים. ולא מעט תרופות מסתמכות על הדברים האחרים האלה. לכן, אם אתה לא בטוח שמותר לשתות אלכוהול עם התרופה שלך, עדיף לא לקחת סיכונים. למרבה המזל, האנטיביוטיקה מגיעה עם עלון קטן לצרכן, ושם כתוב בפירוש (גם אם באותיות זעירות) אם אסור לצרוך אלכוהול בזמן שמשתמשים בה. ואם לא כתוב שאסור, אז מותר.

 

אתה מבין, שרגא, תחת המטרייה הקרויה "אנטיביוטיקה" מסתתר ערב רב של תרופות שונות לחלוטין. כולן נלחמות בחידקים, אבל כל אחת עושה זאת אחרת. יש אנטיביוטיקה שמונעת מהחידק להתרבות, יש כזו שקוטלת אותו ויש כזו שמפרקת אותו לגורמים עד שלא נשארת אפילו גווייה. יש אנטיביוטיקה ממקור טבעי ויש מלאכותית. יש אנטיביוטיקה שפועלת רק נגד סוג מסוים של חידקים ויש כזו שהורגת כל מה שזז.

 

יש סוגים של אנטיביוטיקה שמאבדים מיעילותם בנוכחות אלכוהול, ויש סוגים שדווקא הופכים ליעילים יותר כשהכבד שלך עסוק מכדי להפריע להם. ויש, כמובן, כמה סוגי אנטיביוטיקה שמייצרים חומרי לוואי כשהם פוגשים באלכוהול, וחומרי הלוואי האלה גורמים לתופעות לוואי כמו סחרחורת, בחילה וקוצר נשימה – מה שמאד מזכיר את תופעות הלוואי הרגילות של שתיית משקאות חריפים. אבל כל אלה יחד הם עדיין מיעוט. לרוב סוגי האנטיביוטיקה פשוט לא אכפת.

לסיכום: השם "אנטיביוטיקה" לא אומר לך כמעט שום דבר על התרופה הספציפית שאתה נוטל, ובטח לא על התגובה שלה להרגלי השתייה שלך. אם אתה נוטל איזשהו סוג של אנטיביוטיקה ומאד רוצה לשתות, הפסק לקרוא עיתונים ולך להתפנק לכמה דקות עם העלון לצרכן. יש סיכוי מצוין שתופתע לטובה.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

29תגובות
בטל שלח
 • ערבוב אלכוהול ותרופות אם מדובר כשליש בירה(גולדסטאר)+צ'ייסר אחד של פידג' תאנים, מותר לקחת כמה שעות אחרי אניטיביוטיקה?
  (02.09.15)
 • אלכוהול ותרופות במסעה בגוף, עוברת התרופה ממערכת העיכול אל זרם הדם, ומשם אל הכבד, הוא ה"מעבדה" של הגוף. בכבד מעבדים אנזימים את התרופה, משגרים אותה לאתרים הנחוצים בגוף ומפנים את השיירים. אלכוהול פועל באופן דומה - עובר דרך זרם הדם אל הכבד, מעובד על ידי האנזימים ומשוגר לאתרים שונים, בעיקר אל מערכת העצבים, שם הוא גורם להשפעותיו המוכרות.


  יוצא מכך שאלכוהול "מתחרה" עם התרופה על קישור לאנזימי הכבד שאחראים על העיבוד הכימי. התוצאה היא פגיעה בזמינות של התרופה לגוף ועיכוב בפעולתה. בשל כך, גם כוסית קטנה של שתיה חריפה עלולה לעכב את פעילות התרופה. 

  Orr, (11.04.13)
 • משהו קטן על רפואה סינית "טבעית" יודעים למה הסינים מגיעים לכאלה גילאים מופלגים?

  כי זה בלוף! כל הזקנים הסינים שאתם רואים שהם לכאורה בני 100 פלוס הם בני 40
  פשוט בגלל שלא משתמשים בכלום חוץ מהרפואה הטבעית הם נראים כמו זקנים סינים :)

  תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם מסרבים לתרופה מודרנית
  רפי, (06.08.11)
 • מצטרף לדייויד (מגיב 17) גם אני פעם לקחתי אנטיביוטיקה (מוקסיפן) וכשראיתי שהמחלה כבר כמעט עברה לי, יצאתי ושתיתי (לא הרבה, אגב). חשבתי לעצמי: מקסימום האנטיביוטיקה תשפיע קצת פחות...
  אז זהו, שמה שעבר עלי היה לילה שאני לא אשכח בחיים. שכבתי על הרצפה מחוץ למועדון במשך כמה שעות והרגשתי פשוט חרא! ממש לא היה לי כוח לקום או לעשות שום דבר, הראש התפוצץ לי ברמות היסטריות ופשוט חיכיתי שזה יעבור... קצת לפני שהשמש זרחה זה עבר (כנראה 4-5 שעות בערך אחרי ששתיתי) ולקחו אותי הביתה.

  מסקנה: לא לשתות ולקחת כדורים (אלא אם בדקת במפורש בעלון או שאלת רופא).
  בועז, (06.08.11)
לכל התגובות