• תפריט
9.6.11

אמא אמרה לי: "אני אומרת לך כאשה, אין דבר שאתה לא יכול להשיג"

ג'קי בן זקן מספר כי "כשחלמתי על כדורגל, חו"ל וטיולים אמא דחפה אותי ללמוד. זאת היתה אובססיה שלה"

"נולדתי במזכרת בתיה, אז מושבה פסטורלית וחקלאית, לגלוריה וסלומון בן זקן, שעלו לארץ ממרוקו בשנות השישים. אני זוכר איך הייתי הולך עם סבתא לעשות קניות והיינו הולכים למשפחה אחת לקנות עגבניות, לאחרת לקנות מלפפונים, ואצל משפחה שלישית קנינו ביצים. אני זוכר את עצמי קוטף תפוזים, מלונים ואבטיחים בעונה. זה מקום שעד היום יש לי אליו הרבה סנטימנטים, אף שהשתנה מאוד.

"הוריי התגרשו כשהייתי תינוק, וגדלתי עם אמי ואחיה בבית של סבתא. הקליטה של אמי היתה קלה לעומת הסיפורים של עולים שהגיעו למעברות ולשכונות פחונים - ולפחות חלק מזה היה משום שראש המועצה היה קרוב משפחה וסייע. גרנו בבית קטן עם שני חדרי שינה, אבל היתה בו חצר וזו היתה ילדות כיפית, להיות האחיין הכי קטן בבית.

  

1974. ג'קי בן זקן חוגג יום הולדת 7 עם אמו גלוריה, אשדוד 1974. ג'קי בן זקן חוגג יום הולדת 7 עם אמו גלוריה, אשדוד צילום רפרודקוציה: צפריר אביוב

"כשהייתי בן חמש אמי נסעה לביקור של כמה חודשים אצל אחותה בצרפת ואני נשארתי עם סבתא. אחד מילדי השכנים עלה לכיתה א', וכשסבתא שמעה שהוא מתחיל ללמוד בבית הספר, היא שלחה גם אותי. בשנה שאחר כך, כשכולם עלו לכיתה ב', לא הבנתי למה רק אני נשאר בכיתה א' שוב.

 

"אחרי הגירושים אבא עבר לקנדה, ונפגשתי עמו שוב רק בגיל 13. הייתי סקרן לפגוש אותו, אבל הוא לא היה חסר לי כי מה שאתה לא מכיר לא חסר לך, אולי רק בתת־מודע. מאז שמרנו על קשר, אבל אמא היתה הדמות הדואגת והמטפלת והמחנכת, היא היתה עבורי אמא ואבא.

 

"אמא היא אשה קשוחה, פדנטית, לא מעגלת פינות. כל אמא מאמינה שהילד שלה יכול להיות סיפור הצלחה, אבל אמא שלי האמינה בזה במיוחד. כשחלמתי על כדורגל, חו"ל וטיולים אמא דחפה אותי ללמוד. זאת היתה אובססיה שלה. כשראתה שאני מאוהב ולא מצליח להשיג את הבחורה שחיזרתי אחריה אמרה לי: 'אני אומרת לך כאשה, אין דבר שאתה לא יכול להשיג. אם תמשיך לחזר אחריה תצליח, השאלה היא רק כמה תתמיד בזה'. היום אותה בחורה היא אשתי.

 

"אם מאמא למדתי מה לעשות, מאבא למדתי בעיקר מה לא לעשות, ממה להיזהר ולהישמר. בשלב מסוים הוא הפך לאדם אמיד מאוד. היו לו עסקים בחו"ל, בין היתר מפעל לייצור נעליים, אבל העושר קלקל אותו, מבחינת ראוותנות ובזבוזים, ואז באה הנפילה. כשאתה רואה אדם שנמצא בשיא ואחר כך בתהום, אתה מפנים שהכל בחיים יכול להתגלגל לטוב ולרע, ושהאויב הכי גדול הוא השאננות. למדתי שאסור לחשוב שאתה חסין בפני נפילה".

 

 

23תגובות
בטל שלח
 • מכיר את האיש מהצד (לא חבר שלו) הבחור הזה בשקט בשקט תורם להמון נזקקים
  אורי, (12.06.11)
 • גקי בן זקן הוא ללא ספק תעלומה וחידה בעולם הכלכלי...... מהיכרות אישית,עמוקה ורבת שנים עם גקי אני באופן אישי מופתע לטובה כל פעם מחדש
  מכוח העשייה,החזון,הראות וההגשמה! הבחור כריזמטי במימדים ,אך להבדיל מן האחרים גקי מקורקע עד מאוד לקרקע (כל מילה בכתבה אמת לאמיתה! ולכל אלה שהבינו מהכתבה הנ"ל שגקי הגיע למה שהגיע בזכות האב לא יכול לטעות יותר מהאמת המכאיבה)!
  גקי גדל במשפחה דלת אמצעים כלכלית ,אך כמעט כמו בכל בית מרוקאי עם המון חום ואהבה שהשתרשו בו עמוק עמוק ואת הפירות לכך קוטפים כל חברי הילדות הקרובים....
  גקי במעמדו יכול בכל רגע פנוי ורצוי להיות עם כל אשר חשקה נפשו,אך את זמנו הפנוי הוא מבלה בחברת משפחתו וחבריו מהשכונה של פעם !
  בכל עסקיו הרבים תמצא בעמדות מפתח את חברי הילדות הקרובים שאתם הוא מרגיש הכי נוח שבעולם ועליהם הוא סומך במאת האחוזים והם מחזירים לו בהמון כבוד ואהבה!
  גקי בן זקן הוא ללא ספק זן אחר בעולם הכלכלי,אדם שאני באופן אישי מאוד מאוד אוהב ומרגיש קרוב מאוד במיוחד (הכתבה הנ"ל החזירה אותי גם כן אחורה למזכרת -בתיה מקום שמאוד אהבתי לבקר בו את חופשות הקיץ),בקיצור אם יש מישהו שראוי לפירגון כמעט בכל תחום הוא גקי בן זקן שלו באופן אישי אני מאחל את כל ההצלחה שבעולם
  בריאות, אושר והמשך עשייה (הצלחה שלו היא ההצלחה שלנו)!
  שגב, (11.06.11)
 • האיש עדין חידה מסקרן לדעת עוד.
  אני, (10.06.11)
 • עד עכשיו הייתי בטוח שהוא עשה את הכסף במו ידיו מסתבר שהכל התחיל מאבא עשיר...
  (10.06.11)
לכל התגובות