• תפריט
משפט

אושרה עסקת הטיעון: קם הורשעה במסירת מידע

החיילת, שהואשמה תחילה בניסיון לפגיעה בביטחון המדינה, בעקבות גניבה והעברה של 2,000 מסמכים צבאיים לעיתונאי אורי בלאו, הורשעה לבסוף רק בעבירות של החזקת מידע סודי ומסירתו ללא היתר. הפרקליטות: נדרוש מאסר ממושך

נעמה כהן-פרידמן, ynet 10:5606.02.11

שנה לאחר הגשת כתב האישום, הושגה עסקת טיעון בפרשת ענת קם. בית המשפט המחוזי בתל-אביב הרשיע הבוקר (יום א') את החיילת שהואשמה בתחילה בניסיון לפגיעה בביטחון המדינה, רק בעבירות של החזקת מידע סודי ומסירתו ללא היתר. ההרשעה הגיעה בעקבות הגעה להסדר טיעון בין הצדדים, וההערכה היא כי התביעה תדרוש עונש מאסר חד ספרתי.

הפרקליטות מתכוונת להגיש בשלב הטיעונים לעונש חוות דעת של המחלקה לביטחון מידע במשרד הביטחון, בנוגע למסמכים שנתפסו אצל קם. ההגנה תביא גם היא מומחה מטעמה ביחס למסמכים. בנוסף, קם תישלח בתקופה הקרובה לתסקיר שירות המבחן.

 

מיד לאחר הדיון בבית המשפט, סירבה קם להתייחס להסדר הטיעון ורק אמרה: "הודיתי בסעיפי האישום שבהם האשימו אותי". קם גם סיפרה כי היא לא חושבת כרגע על העונש שייגזר עליה: "מה שכתוב בחוק זה מעליי".

  

לאחר הדיון, סנגורה של קם, עו"ד איתן להמן, התייחס להסדר הטיעון ואמר: "עבירות כוונה לפגוע בביטחון המדינה שיוחסו לענת נשמטו, היא הודתה באחזקה ומסירה של ידיעות סודיות בלא סמכות".  

 

"המסמכים לא פגעו בביטחון המדינה"

 

לדבריו, התביעה הודתה במה שקם טענה מתחילת הפרשה כי לא הייתה לה שום כוונה לפגוע בביטחון המדינה.

"המסמכים שגם אם הייתה בהם כותרת של סודי או סודי ביותר, אין בהם שום פגיעה בביטחון המדינה".

  

עו"ד להמן הוסיף: "יש עדיין מידע מסוים שהציבור לא קיבל ואולי גם לא יקבל בזמן הקרוב. אני מקווה שבעקבות המידע הזה, בית המשפט ישתכנע שלא רק שלא הייתה פגיעה, אלא על מה שמסרה לאורי בלאו מעיד על כוונות טובות".

  

נציגת פרקליטות מחוז תל אביב, עו"ד הדס פורר התייחסה לעונש שהתביעה עשויה לדרוש ואמרה: "מדובר בהרשעה בשתי עבירות חמורות. העונש על אחת מהם הוא 15 שנה והעונש השני הוא שבע שנים. אנחנו נטען לעונש מאסר ממושך". לדבריה, "שחיילת ישראלית מוציאה מסמכים, כשמאות מהם סודיים ביותר, זה חמור מאוד ולא משנה למי העבירה". 

 

בינואר בשנה שעברה הוגש נגד קם כתב אישום בגין בגניבת למעלה מ-2,000 מסמכים צה"ליים סודיים כשהייתה חיילת, ובמסירתם לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו. הפרשה נחשפה רק שלושה חודשים, אחרי תקופה ארוכה של מיסתורין.

  

קם, עד אז כתבת בערוץ הברנז'ה של אתר האינטרנט "וואלה!", נאשמת כי במהלך שירותה הצבאי כפקידה בלשכתו של אלוף פיקוד המרכז לשעבר, יאיר נווה, גנבה למעלה מ-2,000 מסמכים סודיים, בהם פקודות מבצע, סדרי כוחות ועוד. את המסמכים אלה - כולם או לפחות חלקם - מסרה לעיתונאי "הארץ", אורי בלאו.

 

בלאו פרסם כתבות שהתבססו על אותם מסמכים, בהן כתבת תחקיר בנושא חיסול מבוקשים. הכתבה, שפורסמה לפני כשנה וחצי באישור הצנזורה, חשפה שצה"ל נתן אור ירוק להרג מבוקשים בגדה, גם כשלכאורה ניתן היה לעצור אותם.

  

כתוצאה מהתחקיר על החיסולים, פעילי שמאל וארגון "יש גבול" הגישו לאחרונה עתירה לבג"ץ נגד חזרתו של האלוף נווה לצה"ל ומינויו לתפקיד סגן הרמטכ"ל. בנוסף, לאחר שהוחלט למנות את האלוף נווה לרמטכ"ל זמני על רקע סערת ביטול מינוי האלוף יואב גלנט, פנו פעילי השמאל לבג"ץ להוציא צו ביניים נגד המינוי. בינתיים, ההחלטה למנות את נווה לרמטכ"ל זמני בוטלה אף היא - לאחר מינויו של אלוף בני גנץ לרמטכ"ל הבא.

 

8תגובות
בטל שלח
 • קם=ועננו אין כל הבדל בין מעשיה של ענת קם למעשיה של מרדכי ועננו
  אני מתפלא שההתייחסות היא שונה ,מעניין מאוד למה?
  הד, (07.02.11)
 • יחגגו עליה בכלא.ילדה מפונקת שחושבת שהיא חכמה גדולה.תקבל שיעור בכלא (ל"ת)
  שלגיה גע גע, (07.02.11)
 • היא סיכנה חיילים ובסיסים של צה"ל.9 שנים לאחר ניכוי שליש=6 שנים היא ניסתה להתחיל קריירה עיתונאית על חשבון ביטחון האזרחים והחיילים.
  ולכן, בהתחלת הפרשה היא חייכה והייתה מרוצה מעצמה.להבנתה היא מפורסמת.
  אני רק מפחד שהשופטים לא ישחררו אותה עם עונש מצחיק.מישהו צריך לחנך את הנוער.לא?
  בהמ"ש העליון דווקא החמיר לאחרונה את עונשם של מספר פושעים.
  עונש קל מידי, (06.02.11)
 • ישוחרר גלעד שליט ומיד !!! (ל"ת)
  רש, (06.02.11)
לכל התגובות