• תפריט
חדשות נדל"ן

תיקון לחוק התכנון והבנייה עשוי למוטט אלפי פרויקטים של תמ"א 38

התיקון, שבו תדון מחר ועדת הפנים, מאפשר לוועדות המקומיות לגבות היטל השבחה של 25% בפרויקטים של תמ"א 38

אמיתי גזית 23:2219.03.17
תיקון חדש לחוק התכנון והבנייה מאיים למוטט אלפי פרויקטים של תמ"א 38. מדובר בסעיף קטן שהתווסף במפתיע בשעות האחרונות לטיוטת של חוק שנולד בכלל למטרה אחרת והיא: לאפשר לועדות מקומיות לדרוש מיזמים כתבי שיפוי.

הטיוטה נשלחה לחברי ועדת הפנים של הכנסת לקראת דיון שייערך בבוקר (שני) ובו תכין הוועדה את החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

 

התיקון המפתיע מאפשר לוועדות מקומיות לגבות בפרויקטים של תמ"א 38 היטל השבחה בשיעור של 25% מגובה עליית ערך הנכס. זאת בעוד שכיום החוק נותן פטור מלא מהיטל השבחה בעת קבלת היתר בניה לפרויקט של תמ"א 38.

  

פרויקט תמ"א 38 פרויקט תמ"א 38 צילום: אוראל כהן
במקור, התיקון לחוק כלל לא עוסק בהיטלי השבחה, אלא מבקש לפתור בעיה אחרת שצצה לפני כמה חודשים. חוק התכנון והבנייה מאפשר לתושבים לתבוע מוועדות מקומיות פיצויים בגין ירידת ערך שנגרמה לביתם בעקבות אישור תוכנית בבניין סמוך. למשל - במקרה של תוספת קומות שמסתירות נוף.

 

בשנים האחרונות השתרש נוהג לפיו ועדות מקומיות דרשו מיזמים כתבי שיפוי שבהם התחייבות של היזם לשלם פיצויים במקרה של תביעה כזו. אלא שבדצמבר פסק בית המשפט העליון כי ההליך אינו חוקי. לפיכך, ועדות מקומיות שחששו כי יצטרכו לשאת בתשלומי פיצויים יקרים, איימו כי יפסיקו להוציא היתרי בנייה. בעקבות זאת נולד התיקון לחוק שעליו תדון מחר הוועדה, בראשות ח"כ דודי אמסלם.

  

20תגובות
בטל שלח
 • חכמים בליחה הדרך הקלה והנוחה להגדיל מצאי דירות ללא צורך להפשיר קרקעות, שבהן המדינה לא מתמודדת הינה תמא 38.
  כמו תמיד היהודים מוצאים דרך להרוג כל דבר שהואמיעיל וטוב. והשאלה הנשאלת שוב הינה היכן נבחרי הציבור שתפקידם לדאוג לאינטרס הציבורי הרחב. מדוע להעדיף את טובת הרשויות המקומיות המנוהלות כבסטות בשוק ולא להעדיף את הציבור??
  לפוליטיקאים שלנו כנראה הפתרונים. מהכרותי את הכנסת תמורת נזידמעדשים יעבירו כל דבר בכנסת!!
  יוסי ליכטנברג, (21.03.17)
 • לחיפאי מ- 3: הדיירים הקיימים שקבלו ממ"ד והגדלת מרפסת לא מגדילים את העומס על התשתיות.
  חוץ מזה, העיריה מקבלת מהם ארנונה גבוהה יותר מבלי לספק יותר שירותים.
  העומס גדל עקב הדירות החדשות, ועליהן כבר מוטל מס מכובד שמכסה הרבה יותר מהשקעה בתשתיות, + העיריה מקבלת הכנסות ארנונה חדשות.
  קובי, (20.03.17)
 • דרישה מהעירייה בעבור היטל השבחה עברתי להתגורר בשד' נורדאו, העלתי את רמת התושבים ברחוב שלי בכ- 22% ... ע"פ התחשיב שקיבלתי, עיריית תל אביב חיבת תתת לי היטל השבחה ע"ס כ- 50,000 שקל
  משה וינטלטור, (20.03.17)
 • מדינת חלם - גם לא ימכרו דירות וגם לא יחזקו! היטל ההשבחה חל לא רק על המשפצים בעת בצוע השיפוץ אלא גם על מי שמוכר את דירתו , גם אם לא שיפץ ולא ישפצו את הבנין שלו לעולם .
  אז מי ימכור ????
  בזמן שהמדינה עושקת את האזרחים כדי שימכרו דירות באות העיריות ומטילות את היטל ההשבחה על כל מי שימכור גם אם לא מחזקים את הבנין שלו!
  משתגע, (20.03.17)
לכל התגובות