• תפריט
מוסף כלכליסט 6.5.10

אבא תמיד אמר: "מילה חשובה מנייר. מה שאתה מבטיח - תקיים"

משה גאון, יו"ר גאון אחזקות, בן 46, גרוש, אב לארבעה, גר ברמת גן, מספר על אביו שלימד אותו על חשיבות הכבוד וההתחייבות העסקית

דיאנה בחור-ניר 10:0306.05.10

הדמות של אבי בני גאון מזכירה לי את קזבלן, את הסיפור על הבחור שהגיע מקזבלנקה וכל מה שהיה לו זה השם והכבוד שלו. יש מקומות שבהם כבוד לוקח למקומות לא טובים, של התנשאות ושחצנות, אבל אצלנו זה היה לדעת לכבד אחרים. אבא תמיד אמר ש'שם טוב משמן טוב'. אתה קובע מה תשאיר אחריך, ולא משנה כמה כסף יש לך אלא איזה שם יש לך.

"באותה רוח הוא נהג לומר ש'מילה חשובה מנייר. בסופו של יום ההבטחה שלך חשובה יותר מכל מסמך שתחתום עליו. זאת הבטחה של המשפחה שלך, של השושלת, ולכן כשאתה מתחייב למישהו זה כאילו חתמת איתו חוזה. מה שאתה מבטיח - תקיים'. זו אמירה שהולכת איתי כל החיים, ובאה לידי ביטוי בתרבות העסקית שלי. כשאני אומר לאנשים שאני מתחייב זה סגור, זה אפילו יותר חזק מלחתום על הסכם כתוב.

 

1965. בני גאון עם משה בן השנתיים ומיכל בת השמונה, מתחת לבית המשפחה בפתח תקווה 1965. בני גאון עם משה בן השנתיים ומיכל בת השמונה, מתחת לבית המשפחה בפתח תקווה

 

"אבא היה מנהל שכיר, עם משכורת נמוכה, בלי בונוסים, דיבידנדים או תגמולי מנהלים אחרים. ראינו כמה הוא עובד קשה כדי שדבר לא יחסר, וכמה אמא עובדת קשה בבית, וכך למדנו להיות חרוצים. הם אף פעם לא אמרו לנו מה לעשות, למדנו הכל דרך הסתכלות, מדוגמה אישית, מהיומיום. כך, אבא היה בית הספר שלי לניהול מא' ועד ת'. התקופה שלו בכור, 88'-98', היתה התקופה הכי משמעותית בחיים שלי. איתו למדתי מה זה חברות, נאמנות, אמונה ותקווה, יושר ואומץ, אכזבה והצלחה. היה לי מספיק מכל דבר.

 

"בימים הקשים אבא נהג לומר: 'ברגעים כאלה אתה מגלה מי באמת החברים שלך'. כשהגיע לכור, אנשים שחשב שהם חברים שלו והתפרנסו בזכותו פשוט נעלמו, והוא היה מאוכזב מכפיות הטובה - הוא בא להציל חברה והותקף כאילו עומק הברוך הוא באחריותו. גם אחרי שנבעט באלגנטיות מכור והחל לגייס כסף לגאון אחזקות הוא פנה ללא מעט אנשים.

 

"היו מי שהשקיעו בחברה, ואחרים שהוא חשב שהם חברים שלו לא רצו. הוא ראה בכך פגיעה אישית והזכיר שוב ש'חברות נבחנת כשאתה מבקש עזרה'. זה היה לקח חשוב, שצריך להיות מספיק חכם כדי להבחין מי חבר שלך, ואני מפוכח מאוד בעניינים האלה. היום מי שבאים ואומרים לי: 'הייתי חבר טוב של אביך' - אני יודע בדיוק מה אבי חשב עליהם. זה שהוא שיתף אותי עזר לי מאוד, כשנכנסתי לתפקיד ידעתי על מי אפשר לסמוך בעיניים עצומות ולמי אפשר להפנות את הגב. לאבא היו אבחנות חדות מאוד, ומי שאמר שאפשר לסמוך עליו - זה הוכיח את עצמו עד היום".

9תגובות
בטל שלח
 • נכון מאד - אין תחליף ליושרה יש לי בית עסק פרטי, לא ממש גדול אבל בהחלט כבר לא קטן. התענוג הכי גדול שלי הוא לראות את הצפיה של הספקים שלי למוצא פי. לא אמייל, לא פקס, אפילו לא חתימה על שום מסמך. רק תגיד כן ואנחנו שולחים אליך את הסחורה. הם אומרים לי "אין בעיה, אנחנו יודעים מי אתה ומאמינים לך שאחר כך תשלם".
  האם ישנו סכום של כסף שיכול לקנות תחושה יותר טובה מזו? תחושה שיש לך שם טוב? שמאמינים לך שתעמוד בהתחייבויותך? אני בספק גדול.
  אני מאמין בבורא עולם אשר מעריך את הרצון שלי להיות אדם ישר ומאפשר לי לעמוד במילתי.
  ברכה ופרנסה טובה לכל עם ישראל.
  אמן.
  אביעד, (07.05.10)
 • בני גאון נהיה אדם עשיר מאוד מכור הוא היה הראשון שיקבל וחילק לעצמו אופציות ענק ומצנח זהב (ל"ת)
  מנהל בכיר בכור, (07.05.10)
 • בני גאון לבני היתה עין פנימית שאיבחנה "ברנטגן" אנשים ועסקאות. אינטואיציה שראתה את המכלול, בעסקים ופוליטיקה. אינסטינקט שיווקי שראה מגמות, אפשרויות וכשרונ ות - וידע לכוון אותם, ולכוון קצת למעלה ממה שהשכל הורה להישג יוצא דופן. הוא מוכרח היה להעיז - ספורטאי אמת של כל רגע במגע האנושי.
  אין אנשים מושלמים אבל במבט לאחור ובסקירה של ההוה - הכי טוב היה לעבוד עמו והיתה זו זכות . זכות שקונים במאמץ, שזכה תמיד לאיבחון ולהכרה.
  פעם קרא שיר שהזכיר לשבח ולהעריך את הזולת גם במהלך חייהם... הוא זכה לכך וטוב שגם אחר לכתו אנו זוכרים אותו ברגש שאפשר לקרוא לו חיבה חיה וגם געגועים.
  ע.ברנר, (07.05.10)
 • אמת זאת הדרך הנכונה והאמתית לשם ולמילה יש יותר ערך מכסף
  (07.05.10)
לכל התגובות